Նորություններ
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 V nové soutěži komedií zvítězil švédský titul Volej mámu!

Slovenské koprodukční drama Služebníci a švédská ztřeštěná komedie Volej mámu! se staly vítězi 27. ročníku MFF Praha – Febiofest. Služebníci ovládli Hlavní soutěž, kterou letos poprvé posuzovala odborná porota, Volej mámu! vybrala divácká porota. Z ceny Amnesty International Febiofest Award se těší tvůrci íránsko-českého dramatu Syn-matka, jenž íránská kina dosud nesmějí promítat. Ocenění byla předána ve čtvrtek večer na slavnostním zakončení. Zakončovacím snímkem se stala francouzská novinka japonského režiséra Hirokazu Kore-edy Pravda.

Festival se již rozjel do regionů. Odstartoval v Liberci, na filmové ozvěny se mohou těšit také diváci v Českých Budějovicích, Ostravě, Děčíně, Berouně a ve Zlíně, kde bude 8. 10. festival slavnostně zakončen.

Ivan Ostrochovský vítězem Hlavní soutěže

Porota Hlavní soutěže, v níž zasedli režiséři Beata Parkanová a Slávek Horák s herečkou Annou Polívkovou, musela vybrat vítěze z pěti výborných, a přitom zcela odlišných snímků. „Každý z těchto filmů nás zasáhl a zapůsobil na jinou část našich osobností. Proto jsme se rozhodli udělit také Zvláštní uznání. Právě toto ocenění představovalo nejtěžší volbu mezi tak vyrovnanými filmy. Nakonec ho získal film Naděje. Zaujal nás osobně prožitým, citlivě vyprávěným příběhem s výbornými hereckými výkony,“ vyjádřila se jury.

Na vítězi soutěže se porota shodla snadno a jednomyslně - cenu získal film Služebníci. „Mimořádně silný příběh vyprávěný čistě filmovými prostředky, skutečná oslava filmového jazyka, přitom sloužící jasnému a divácky srozumitelnému poselství. Všechny složky tohoto filmu jsou na nejvyšší filmařské úrovni a společně se spojují ve velmi působivý, odvážný a originální celek,“ doporučuje drama o dvou mladých seminaristech, kteří počátkem 80. let čelí tlaku StB.

„Přiznám se, že jsem ocenění, natož pak vítězství vůbec neočekával,“ svěřil se režisér Ivana Ostrochovský. „Vlastně je to tak, že jsem rád, když se můj film promítne na festivalu a diváci mají takhle možnost ho vidět dřív, než přijde distribucí do kin. To, že Služebníci vyhráli, mě ovšem velmi potěšilo!“

Nejlepší komedie je ze Švédska

Porotu Soutěže komedií tvořilo 33 diváků v čele s herečkou Danou Morávkovou. Nejvíce ji oslovil film, který s nadhledem a humorem zpracovává nelehké téma marné mezilidské komunikace – švédská komedieVolej mámu! režisérky Lisy Aschan.

Amnesty International Febiofest Award pro zakázaný íránský film

Porota soutěže Amnesty International Febiofest Award se rozhodla udělit cenu snímku, u něhož oceňuje neobvyklé formální zpracování dvou paralelních dějových perspektiv, přirozenost hereckých výkonů a neotřelý, silný příběh. „Drama Syn-Matka vypovídá o absurdní situaci současné íránské rodiny uvězněné v pasti společenských tradic, stereotypů, archaických pravidel a z nich pramenící hrozbě pomluv. Příběh tematizuje hluboce zakořeněné negativní předsudky vůči svobodným ženám a jejich hlasu v mužské společnosti. Poukazuje na to, jak negativně dopadá patriarchát a potlačování práv žen na chlapce – budoucí muže, kteří společenský systém útlaku bezděčně dále reprodukují,“ myslí si porota, v níž zasedly ředitelka české pobočky Amnesty International Linda Sokačová, herečka Hana Vagnerová a dokumentaristka Klára Tasovská.

Režisérka vítězného titulu Mahnaz Mohammadi není jen filmařka, ale zároveň významná aktivistka, bojující za ženská práva v Íránu. Jedinečnost a důležitost tématu jejího filmu dokazuje fakt, že snímek v Íránu stále nedostal povolení ke kinodistribuci. „Ani nedokážu popsat, jakou radost z této ceny máme,“ svěřila své bezprostřední dojmy z ocenění producentka filmu Gabriela Daniels. „Už kvůli režisérce Mahnaz Mohammadi, která byla pětkrát zavřená a ve své zemi nemá podporu. Tenhle snímek dosud nebyl v Íránu schválen k distribuci, takže tam ho ještě nikdo neviděl!“

Soutěž I ty jsi filmařem se věnovala ekologii

V soutěži amatérských krátkých filmů I ty jsi filmařem, která se letos zaměřila na téma Ekologie, bylo uděleno šest cen. V kategorii jednotlivců zvítězil Vít Rosenkranc s filmem Robinson Crusoe, hravě odvyprávěným příběhem, který se opírá o prvky soudobé reality. Porota ocenila především komplexní práci se zvuky, jež jsou součástí filmového jazyka. Na druhém místě skončil Šimon Černík se snímkem Kmen, bronz patří Tině Tran za film Proč vlastně?

V kategorii týmů získala finanční dar 30 tisíc Kč určený na vzdělávací akce v oblasti internetové a mediální gramotnosti SOŠ pro administrativu EU v Praze díky filmu Absolutní Environmentalista za odvahu vyprávět každodenní realitu řady z nás se sebereflexí. Rytmicky podaná satira nastavuje zrcadlo naší společnosti s lehkým humorem a ukazuje, že ekologický a udržitelný život je skryt v jednoduchosti. Druhé místo patří Animačnímu studio žáků 4. a 5. tříd ZŠ Kolín V. za film Po krk v odpadcích. Třetí místo obsadila ZŠ Vráž a film Jak pomáháš přírodě, aby byla čistá.