Zastavte vývoz zbraní do Turecka, vyzývá Amnesty International Petříčka
Typography
- Smaller Small Medium Big Bigger
- Default Helvetica Segoe Georgia Times
- Reading Mode
„Pro údajné pominutí rizika střetu s kurdskými silami na severu Sýrie byla tato restrikce na jaře 2020 zrušena. Informace o sejmutí embarga vešla ve známost v půlce října, tedy v době, kdy stále trvá vojenská přítomnost Turecka v severní Sýrii a v samotném Turecku nadále narůstají represe proti politickým odpůrcům prezidenta Erdogana,“ připomínají organizace.
Především však autoři dopisu podtrhují, že se tak děje v době opětovného rozhoření bojů v oblasti Náhorního Karabachu, kde Turecko vystupuje jako hlavní spojenec Ázerbájdžánu proti silám Arménie.
Evropská unie (EU) loni na podzim schválila omezení dovozu zbraní do Turecka v reakci na tehdejší intervenci Turecka v severní Sýrii. V souladu s tím tehdy uvalilo embargo na dovoz zbraní do Turecka i Česko.
„Hlavním důvodem bylo, že jsme chtěli chránit kurdské obyvatelstvo v Sýrii,” sdělila Novinkám minulý týden Zuzana Štíchová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.
Zároveň připomínají ministrova slova, že je „nepřípustné, aby dál bezdůvodně umírali nevinní lidé“.
Podle nevládních organizací nicméně nejde jen o dodávky českých zbraní a dalšího vojenského materiálu Turecku. „Ázerbájdžán v bojích disponuje raketomety a houfnicemi české provenience, které byly do země vyvezeny za nejasných okolností,“ upozorňují organizace s tím, že podle nich od ministerstva zahraničí v této věci nezaznělo uspokojivé vysvětlení.
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v roce 1992 v reakci na konflikt v Náhorním Karabachu schválila embargo na dodávky zbraní a vojenského materiálu „silám, které se účastní bojů v oblasti Náhorního Karabachu” – Ázerbájdžánu a Arménii.
Autoři dopisu tvrdí, že jak do Turecka, tak do Ázerbájdžánu je vojenský materiál vyvážen v rozporu s mezinárodními závazky České republiky.
V letech 2014 až 2019 z Česka do Turecka podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu putovaly zbraně a vojenský materiál v hodnotě zhruba 38,62 milionu eur (přes jednu miliardu korun). Více než polovina tohoto materiálu (17,52 miliardy eur) přitom do Turecka zamířila v roce 2019 před uvalením podzimního embarga.
Do Ázerbájdžánu české firmy ve stejném období vyvezly zbraně a materiál za 7,24 milionu eur (196,5 milionu korun).