Նորություններ
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 

  • MFF Praha – Febiofest 2020 zahájí v české premiéře snímek Šarlatán laureátky ceny Kristián Agnieszky Holland
  • Režisér Oren Moverman, herec Milan Lasica, herečka Iva Janžurová a režisér Hirokazu Kore-eda převezmou letos cenu Kristián
  • Závěrečným filmem festivalu bude Kore-edův snímek Pravda s Catherine Deneuve, Juliette Binoche a Ethanem Hawkem v hlavních rolích

 

 

  1. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude zahájen 19. března v Obecním domě filmem Šarlatán významné polské režisérky, držitelky ceny Kristián (2012) Agnieszky Holland. V hlavních rolích se představí Ivan Trojan, který se o roli léčitele Mikoláška podělil se svým synem Josefem Trojanem, a slovenský herec Juraj Loj. Životopisné drama zachycující ojedinělý životní příběh rozporuplného bylinkáře na pozadí zlomových okamžiků českých dějin mělo světovou premiéru na letošním Berlinale, kde zaznamenalo velký úspěch. Do českých kin vstoupí 26. března.

 

Na slavnostním ceremoniálu festival ocení amerického tvůrce Orena Movermana, který za snímek Posel získal v roce 2010 nominaci na Oscara, stejně jako představitel jedné z rolí tohoto filmu Woody Harrelson. Právě tento americký herec, nominovaný na Oscara také za filmy Lid versus Larry Flynt nebo Tři billboardy kousek za Ebbingem, ho doprovodí na festival, aby zde společně uvedli snímek Policejní divize Rampart.

 

Kristiána letos převezme na zahájení také významný slovenský herec Milana Lasica a festival připomene jeho herecký výkon filmem Tři veteráni.

 

Pražskou část Febiofestu zakončí 27. března v CineStaru Anděl film Pravda mistrného japonského tvůrce Hirokazu Kore-edy. Snímek, který měl světovou premiéru na podzim na festivalu v Benátkách, představuje v hlavních rolích loňskou laureátku ceny Kristián Catherine Deneuve, francouzskou držitelku Oscara za snímek Anglický pacient Juliette Binoche nebo amerického herce Ethana Hawka. Hirokazu Kore-eda získal mnoho ocenění, v neposlední řadě Zlatou palmu v Cannes v roce 2018 za svůj předposlední film Zloději. 

 

Na slavnostním zakončení bude také oceněna Kristiánem i herečka Iva Janžurová, která ten den uvede před pražským publikem film režiséra Juraje Herze Morgiana.

 

 

Významní hosté festivalu

 

Profil: Atom Egoyan

Festival přivítá v Praze kanadského filmového tvůrce, scenáristu a producenta arménského původu Atoma Egoyana a v rámci profilu uvede hned tři jeho stěžejní snímky Exotica (1994), Sladké zítřky (1997) a Čestný host (2019), kterými tento umělec zaznamenal úspěch na Mezinárodních filmových festivalech v Cannes, Torontu nebo také u Americké filmové akademie.

Pocta: Oren Moverman

Febiofest vzdá poctu americkému všestrannému tvůrci Orenu Movermanovi a představí celkem deset Movermanových snímků: režijní Posel (2009), Policejní divize Rampart (2011), Čas beznaděje (2014), Osudová večeře (2017), ale také filmy, na kterých se podílel jako producent či scenárista: Láska a odpuštění (2014, r. Bill Pohlad), Stanice 48 (2016, r. Udi Aloni), Beze mě: Šest tváří Boba Dylana (2017, r. Todd Haynes), Norman: Mírný vzestup a tragický pád stratéga z New Yorku (2017, r. Joseph Cedar), Skin/head (2018, r. Guy Nattiv) a Příběh (2018, r. Jennifer Fox). Oren Moverman je také scenáristou filmu Puzzle, který festival uvádí v rámci sekce Culinary Cinema.

 

Host: Woody Harrelson

Americký herec Woody Harrelson, který má na svém kontě kromě tří nominací na Oscary i několik nominací na Zlaté globy nebo cenu BAFTA, přijíždí do Prahy uvést společně s Orenem Movermanem snímek Policejní divize Rampart (2011). Projekce tohoto snímku za přítomnosti obou hostů se uskuteční v sobotu 21. 3. v jednom ze sálů CineStar Anděl.

 

Profil: Hirokazu Kore-eda

Profil japonského filmaře Hirokazu Kore-edy nabídne od 20. do 27. března celkem devět filmů, které natočil od roku 2004 do současnosti. Za pozornost stojí vedle Zlatou palmou oceněných Zlodějů (2018) především snímek Nikdo to neví (2004), kterým na sebe poprvé významně upozornil za hranicemi Japonska a po jehož projekci bude následovat debata s režisérem. Na tu naváže úvodem k dalšímu ze svých filmů Jaký otec, takový syn (2013), za který v Cannes získal Cenu poroty. To vše se odehraje v Edison FilmHubu ve dnech 26. a 27. 3. Svůj profil zakončí japonský mistr rodinných drobnokreseb úvodem předpremiéry svého nového snímku Pravda (2019), který se loni v Benátkách ucházel o Zlatého lva.

 

Hlavní soutěž festivalu a její hosté

  1. MFF Praha – Febiofest poprvé představí Hlavní soutěž, ve které bude uveden výběr sedmi nejnovějších autorských snímků nastupujících světových filmařů. Během sedmi dnů budou moci diváci zhlédnout sedm soutěžních filmů, tři z nich – Služebníci, Naděje, Zabij to a opusť město – měly dokonce premiéru před několika dny na Berlinale. Hodnotit snímky bude odborná porota složená ze tří filmových profesionálů – český herec a režisér Jiří Mádl, maďarská režisérka Ildikó Enyedi a kanadský režisér Denis Côté. Vítěz této sekce získá částku pět tisíc euro.

 

Hosty hlavní soutěže jsou:

  • delegace – 20. 3. ve 20:30 a 21. 3. v 19:00 uvede film Služebníci režiséra Ivana Ostrochovského
  • režisérka Maria Sødahl – 21. 3., 20:30 a 22. 3. v 19:00 uvede projekci filmu Naděje
  • producent Alexander Rodnyansky – 23. 3. ve 20:00 uvede snímek film Vysoká dívka
  • režisér Mariusz Wilczyński – 24. 3. ve 20:30 uvede film  Zabij to a opusť město
  • herec Mustafa Shehata – 3. ve 20:30 uvede snímek Zemřeš ve dvaceti
  • herečka Jessica Cressy – 26. 3. ve 20:30 uvede film Pietra Marcella Martin Eden

 

 

Soutěž komedií a její hosté

Nová soutěžní sekce s názvem Soutěž komedií se soustředí na artově zaměřené komediální snímky. MFF Praha – Febiofest tak zařazuje na prominentní místo do programu komedie reflektující aktuální dění. Porota této sekce je složena ze 33 členů – vybraných filmových fanoušků. Čestnou předsedkyní je významná česká herečka Klára Melíšková. Soutěž zahájí francouzská komedie Za všechno může Yves režiséra Benoît Forgearda. Sekci otevře nesoutěžní projekce známého filmu Cirkus z roku 1928, kterou festival vzdá hold mistru komedie Charlie Chaplinovi. Vítěz Soutěže komedií získá odměnu tři tisíce euro.

 

Hosty této sekce jsou:

  • režisér Benoît Forgeard – 20. 3. v 17:30 a 21. 3. ve 21:00 uvede snímek Za všechno může Yves  
  • režisérka Teona Strugar Mitevska – 22. 3. v 17:30 uvede snímek Bůh existuje a její jméno je Petrunie
  • delegace Richard a Viťo Staviarsky a Kamila Mitrášová – 22. 3. v 17:30, uvede film Loli paradička
  • režisér Alon Gur Arye – 24. 3. v 17:30 a 25. 3. ve 21:00 představí film Mossad

 

 

Ocenění Amnesty International

Už šestým rokem pokračuje spolupráce české pobočky Amnesty International a Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest. Letos bylo z programové nabídky festivalu vybráno osm filmů, které se týkají tematiky svobody, svobodného vyjadřování, lidských práv a boje za důstojný život. Cenu Amnesty International Febiofest získá jen jeden snímek, ale prostřednictvím všech uvedených filmů se Amnesty International snaží poukázat na nespravedlnost a bezpráví, k nimž v naší společnosti dochází, a stejně tak na hrdiny, kteří jsou schopni a ochotni se jim vzepřít a svůj boj nevzdat.

V porotě hodnotící osm soutěžních filmů zasedne česká herečka Hana Vagnerová, americký castingová režisérka Lina Todd a Kateřina Šaldová, zástupkyně ředitele české pobočky Amnesty International.

 

Amnesty International přichází na Febiofest s peticí za mladou čtyřiadvacetiletou herečku Yasaman Aryaniovou z Íránu. Ta se rozhodla uměleckou formou upozornit na represivní a diskriminační zákony
o nuceném zahalování žen. V teheránském metru napsala poetická hesla, sundala si šátek a rozdávala ženám bílé květiny. Zatkli ji a odsoudili na 16 let vězení, mimo jiné za „podněcování a napomáhání ke korupci a prostituci propagováním odhalování“. Letos v únoru jí byl trest snížen, přesto má strávit ve vězení téměř 10 let. Petice požaduje její okamžité a bezpodmínečné propuštění.

 

V soutěžní sekci budou uvedeny filmy: Vlci (r. Samuel Kishi Leopo), Žáby bez jazyka (r. Mira Fornay), Podzim v Hongkongu (r. Ray Yeung), Na konci je světlo (r. Suwon Shin), Syn-Matka (r. Mahnaz Mohammadi), Rozsudek (r. Raymund Ribay Gutierrez), Sole (r. Carlo Sironi), Skin/Head (r. Guy Nattiv).

 

 

Febiofest a jeho diváci podpoří Národní filmové muzeum NaFilM

Festivaloví diváci budou mít letos opět možnost podpořit rozvoj Národního filmového muzea NaFilM, které Febiofest vybral jako speciálního partnera. Kurátoři muzea uvedou pět filmů za zvýšené vstupné 139 Kč. Část z něj bude věnována na rozšíření stálé expozice muzea, které se připravuje v tomto roce. Půjde
o festivalové projekce filmů Žaluji! (r. Roman Polanski), Corpus Christi (r. Jan Komasa), Výjimeční přátelé
(
r. Marielle Heller), Taková láska (r. Filippo Meneghetti) a Nikdo to neví (r. Hirokazu Kore-eda).

 

Filmové muzeum NaFilM, které bylo na základě hodnocení návštěvníků oceněno jako nejlepší muzeum
v České republice, je zároveň partnerem festivalového programu pro filmové profesionály Industry Days,
v rámci kterého představí spolupráci s německým muzeem Deutsche Kinemathek. Podílí se také na organizaci festivalové soutěže I ty jsi filmařem, jejíž finalisté se zúčastní filmového workshopu přímo
v muzeu. Návštěvníci, kteří zavítají do muzea NaFilM v průběhu března, získají slevu na pětidenní nebo devítidenní festivalovou akreditaci.